
Stosowanie kwasów humusowych i fulwowych staje się coraz bardziej popularne wśród wszystkich rodzajów hodowców marihuany, którzy mogą teraz korzystać ze zdrowej, bogatej i żywej gleby, która zapewnia roślinom dobre warunki wzrostu, a tym samym obfite zbiory. Dzięki tym substancjom pobieranie i zarządzanie składnikami odżywczymi jest znacznie bardziej wydajne, a wzrost korzeni jest po prostu spektakularny.
Niezależnie od tego, czy używasz gleby organicznej, czy systemów hydroponicznych, stosowanie kwasów humusowych i fulwowych to bardzo prosty sposób na zapewnienie najlepszych możliwych warunków dla korzeni roślin. Jest to szczególnie zalecane w uprawie hydroponicznej, ponieważ tego typu podłoża nie zawierają składników odżywczych ani mikroorganizmów. W ten sposób można w pełni wykorzystać pożywkę, którą starannie przygotowano dla roślin.
Materia organiczna gleby
Gleba składa się z wielu substancji, z których część powstaje w wyniku procesu transformacji niektórych cząsteczek. Wśród składników organicznych gleby można wyróżnić z jednej strony organizmy żywe, a z drugiej materię organiczną, która zazwyczaj powstaje w wyniku chemicznych i mikrobiologicznych procesów transformacji odpadów organicznych zawartych w glebie.
Z kolei materię organiczną można podzielić na materiał niezmieniony (świeży, nieprzetworzony ani niezmodyfikowany) i materiał zmieniony (czasami nazywany humusem), które są produktami ubocznymi fizycznie i chemicznie różniącymi się od substancji, z których pochodzą. Czasami proces, w wyniku którego powstaje materiał zmieniony, nazywany jest humifikacją.
Wreszcie, materia zmieniona może być podzielona na substancje niehumusowe (aminokwasy, lipidy, węglowodany) i substancje humusowe, które są przedmiotem naszego dzisiejszego zainteresowania. Termin „humusowy” jest terminem ogólnym, co oznacza, że odnosi się do różnych materiałów klasyfikowanych zazwyczaj według stopnia rozpuszczalności:
• Kwasy humusowe,
• Kwasy fulwowe,
• Humin (nierozpuszczalne substancje humusowe).
Większość dostępnych obecnie w sprzedaży kwasów humusowych i fulwowych pochodzi z leonardytu, substancji ziemistej powstałej w wyniku niepełnego procesu karbonizacji.
Podczas tej transformacji odpady organiczne są prasowane i podgrzewane przez dłuższy czas, powoli przekształcając się w torf, następnie węgiel brunatny, a na końcu w antracyt (leonardyt powstaje w wyniku przekształcenia torfu w węgiel brunatny). Wysoka zawartość tych substancji w leonardycie, a także ich wysoka bioaktywność sprawiły, że leonardyt stał się głównym źródłem substancji humusowych.
Czym są kwasy humusowe?
W wyniku rozkładu materii organicznej w glebie przez życie mikrobiologiczne powstają kwasy humusowe, ciemne makrocząsteczki rozpuszczalne w wodzie alkalicznej, które dzięki swojej wysokiej masie cząsteczkowej stały się doskonałym wyborem do poprawy właściwości gleby.
Jednocześnie zapewniają one lepsze zarządzanie i mobilność składników odżywczych dostępnych w podłożu oraz znacznie poprawiają retencję wody.
Dzięki działaniu chelatującemu przylegają one do mikroelementów obecnych w podłożu uprawowym i tworzą wiązanie, dzięki któremu są one lepiej przyswajalne przez korzenie roślin. W ten sposób poprawia się zarówno zdolność wymiany kationów, jak i zdolność buforowania podłoża, co przekłada się na lepszy rozwój roślin. Pozwalają również na lepsze uwalnianie składników odżywczych z gleby, jednocześnie znacznie poprawiając pobieranie mikroelementów, co może zapobiec wielu problemom wynikającym z tego często trudnego do zdiagnozowania rodzaju niedoboru składników odżywczych.
Czym są kwasy fulwowe?
Kwasy fulwowe są materiałem humusowym o żółtawym kolorze, podobnym do poprzedniego, chociaż w składzie molekularnym zawierają mniej węgla i więcej wodoru (masa cząsteczkowa jest zatem niższa). Są to makrocząsteczki rozpuszczalne w wodzie (kwaśnej lub zasadowej) i szczególnie skuteczne w przenikaniu przez błony komórkowe roślin.
Jest to jeden z głównych powodów, dla których kwasy fulwowe są często stosowane w opryskach dolistnych, dzięki czemu są szybko wchłaniane. Można je jednak stosować również w nawadnianiu, mieszając z regularnie stosowanym roztworem odżywczym. Są idealne jako środki szybko działające, stanowiąc doskonałe stymulatory wzrostu korzeni.
Kwasy humusowe i fulwowe w uprawie marihuany
Teraz, gdy mamy już znacznie jaśniejsze pojęcie o tym, czym dokładnie są te substancje i jak działają, nie dziwi nas, że coraz więcej hodowców (zwłaszcza profesjonalistów) wybiera kwasy humusowe i fulwowe w celu zmniejszenia ilości stosowanych składników odżywczych i uzyskania lepszych plonów. Oznacza to większe dochody przy mniejszych nakładach, a tego pragnie każdy hodowca.
Podsumujmy teraz potencjalne korzyści wynikające ze stosowania kwasów humusowych i fulwowych w uprawie marihuany:
• Znacznie zwiększona retencja wody, aktywność mikroorganizmów i wymiana kationów.
• Poprawa drenażu i zdolności buforowej gleby.
• Lepsze pobieranie składników odżywczych (działanie chelatujące) i ich mobilność, również przez liście.
• Toksyny glebowe są mniej dostępne dla roślin.
• Metabolizm roślin jest wzmocniony, co jest idealne dla kiełkowania nasion, ukorzeniania i przesadzania.
• Wzmocnienie podziału komórek, poprawa tempa wzrostu.
• Stymulacja fotosyntezy, idealna dla roślin w zacienionych miejscach (szczególnie kwasy fulwowe stosowane przez liście).
Produkty zawierające kwasy humusowe i fulwowe
Produkty te są dostępne w postaci stałej (gotowej do zmieszania z wodą lub bezpośrednio do gleby) lub płynnej, którą należy rozcieńczyć w wodzie. Jak już wspomnieliśmy, nadają się do wszystkich rodzajów podłoży uprawowych: gleby, włókna kokosowego, wełny mineralnej, a nawet bezglebowych systemów hydroponicznych (aeroponiki). Ze względu na swoje właściwości mogą być również stosowane dolistnie, gdzie są bardzo skuteczne.
Oto niektóre z produktów zawierających kwasy humusowe i fulwowe:
• Kwasy humusowe i fulwowe firmy Terralba,
• Blackjak firmy Growth Technology,
• Green House Feeding Enhancer,
• Vitalink Fulvic,
• Aptus Startbooster,
• Plagron Power Roots,
• Diamond Black firmy General Organics,
• Elycitor firmy Bio Technology,
• Roots + firmy Bio Technology.
Jak widać, oferta produktów bogatych w kwasy humusowe i fulwowe jest szeroka, obejmująca wszystkie rodzaje formatów i kombinacji z innymi związkami… wybór należy do Ciebie! Możemy tylko polecić ich stosowanie, ponieważ stanowią one doskonałe uzupełnienie dobrze zbilansowanego programu nawożenia i zapewniają roślinom maksymalne wykorzystanie dostępnych składników odżywczych.
Udanej uprawy!