Mieszanie marihuany z alkoholem nie jest zalecane, ponieważ mają one duży wpływ na negatywne skutki każdej substancji na organizm, począwszy od złego samopoczucia po zwiększone ryzyko zatrucia alkoholem.
Alkohol jest jednym z najczęściej używanych narkotyków rekreacyjnych na świecie, zaraz po kofeinie. Tymczasem marihuana jest najczęściej używanym nielegalnym lekiem na świecie. Nie powinno dziwić, że wiele osób używa ich razem, a dobrze wiadomo, że alkohol zwiększa wchłanianie THC.
Pomimo potencjalnych zagrożeń związanych z ich mieszaniem, jest to powszechne. Jeśli łączysz marihuanę z alkoholem okazjonalnie i z umiarem, prawdopodobnie nie masz powodów do obaw. Jednak regularne łączenie marihuany z alkoholem wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.
1. Kolejność spożycia ma znaczenie.
Połączenie marihuany i alkoholu może powodować jednoczesne upijanie się i odurzanie. Zjawisko to jest nieformalnie znane jako „wzajemne odurzanie się”.
Zjawisko to może mieć kilka skutków dla organizmu, które różnią się w zależności od kolejności, w jakiej substancje są spożywane.
• Alkohol przed marihuaną
Alkohol zwiększa wchłanianie tetrahydrokannabinolu (THC), głównego składnika psychoaktywnego znajdującego się w marihuanie.
Jeśli pijesz alkohol przed użyciem marihuany, aktywny składnik alkoholu (etanol) może spowodować, że więcej THC dotrze do mózgu, ponieważ alkohol rozszerza naczynia krwionośne.
Alkohol w krwiobiegu może nasilać działanie THC na organizm, powodując większy haj, bardziej intensywne skutki uboczne i potencjalnie szkodliwe reakcje, takie jak greenout, który występuje, gdy receptory kannabinoidowe w mózgu są nadmiernie stymulowane przez zbyt dużą ilość THC.
• Marihuana przed alkoholem
Badania wykazały, że częstotliwość picia pięciu lub więcej drinków przy jednej okazji u osób, które jednocześnie używają alkoholu i marihuany, jest dwa do trzech razy wyższa niż u osób, które nie używają ich jednocześnie.
Ponadto dowody sugerują, że marihuana może zmieniać sposób metabolizowania alkoholu w organizmie. Uważa się, że opóźnia wchłanianie alkoholu, spowalniając późniejszy wzrost poziomu alkoholu we krwi. Może to również prowadzić do zatrucia alkoholem, ponieważ przy spowolnionym wchłanianiu, dłużej trwa odczuwanie skutków alkoholu, co może prowadzić do picia większych ilości.
2. Skutki uboczne i zagrożenia.
Spożywanie alkoholu i jednoczesne używanie marihuany wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi i ryzykiem. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy doświadcza efektu crossfadingu w inny sposób, w zależności od swojej tolerancji.
Te skutki uboczne i zagrożenia obejmują między innymi:
• Krótkoterminowe
• Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu: Naukowcy odkryli, że w porównaniu z osobami, które używają alkoholu lub marihuany oddzielnie, osoby, które mieszają alkohol i marihuanę, są dwa do trzech razy bardziej narażone na prowadzenie pojazdu pod wpływem.
• Zwiększone prawdopodobieństwo angażowania się w ryzykowne zachowania lub poszukiwanie wrażeń może prowadzić do zwiększonego ryzyka wypadków lub obrażeń.
• Utrata pamięci i większe ryzyko utraty przytomności w porównaniu z piciem wyłącznie alkoholu.
• Zmniejszone ryzyko wymiotów. Marihuana ma właściwości przeciwwymiotne, które zapobiegają wymiotom, a to może zapobiec wydaleniu toksyn zawartych w alkoholu przez wymioty.
• Długoterminowe
• Upośledzenie funkcji poznawczych, w tym niezdarność, dezorientacja, zawroty głowy i trudności z koncentracją, a także zmiany w strukturze mózgu, np. w hipokampie.
• Zwiększona tolerancja na alkohol i marihuanę oznacza spożywanie większej ilości, aby poczuć się na haju lub pijanym.
• Uzależnienie: osoby łączące alkohol i marihuanę mają tendencję do częstszego i cięższego zażywania obu substancji. Uzależnienie może prowadzić do uzależnienia od alkoholu i marihuany.
• Problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak nasilone objawy depresji i reakcje psychotyczne.
3. Oznaki negatywnej reakcji.
Objawy niepożądanej reakcji na alkohol obejmują zaburzenia widzenia i słuchu, senność, nudności i wymioty, wolne tętno, niską temperaturę ciała i drgawki.
Objawy negatywnej reakcji na marihuanę, znane jako greenout, obejmują napady kaszlu, niepokój, dyskomfort w klatce piersiowej i płucach, ataki paniki, omdlenia i przyspieszone tętno.
Łączenie alkoholu i marihuany może nasilać niepożądane reakcje na poszczególne substancje. Oznacza to, że może pogorszyć objawy zatrucia związane ze spożyciem zbyt dużej ilości marihuany. Podobnie, może nasilać negatywne reakcje spowodowane spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu, a nawet prowadzić do zatrucia alkoholowego, które może być śmiertelne.
W przypadku połączenia tych dwóch substancji objawy są gorsze niż niepożądana reakcja na poszczególne substancje i mogą obejmować halucynacje, urojenia, paranoję i inne reakcje psychotyczne.
4. Kiedy szukać pomocy medycznej.
Każde podejrzenie zatrucia alkoholem wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, ponieważ może zagrażać życiu.
Objawy zatrucia alkoholem obejmują:
• Dezorientacja,
• Drgawki,
• Wolne tętno,
• Nieregularne lub wolne tempo oddychania,
• Stłumione odruchy,
• Niebieska lub blada skóra,
• Niska temperatura ciała,
• Utrata przytomności.
Podsumowanie
Wykazano, że mieszanie marihuany i alkoholu ma niekorzystne krótko- i długoterminowe skutki uboczne. Jednakże, jeśli robi się to bezpiecznie, na przykład prowadząc rejestr spożycia alkoholu i pijąc mniej drinków niż zwykle, można zminimalizować ryzyko związane z mieszaniem alkoholu i marihuany.