Uprawa konopi indoor – na co zwrócić uwagę?
Konopie uprawiać można na świeżym powietrzu (metoda outdoor) lub w zamkniętych pomieszczeniach (indoor). Drugi z wymienionych przypadków charakteryzuje się znacznie lepszą kontrolą warunków rozwoju roślin. Dzięki temu uzyskany susz ma znacznie lepsze właściwości, z których można w pełni skorzystać. Ponadto, przy zastosowaniu odpowiednich lamp, hodowlę można prowadzić niezależnie od pory roku panującej na dworze. O czym jednak warto pamiętać, planując uprawę indoor?
Wybór odpowiednich nasion konopi
Chciałbyś spróbować swoich sił w uprawie konopi? Pamiętaj, że posiadanie takich roślin w Polsce jest niezgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami. Poniższe wskazówki stanowią tylko materiał edukacyjny w tym zakresie. Jeśli jednak masz możliwość wyhodowania własnych krzaków konopi indyjskiej, warto zacząć od wyboru odpowiednich nasion, które dostaniesz w renomowanym Polskim sklepie thc-thc.com. Na rynku spotkać można różne odmiany tej rośliny, cechujące się nieco innymi właściwościami. Jednymi z popularniejszych odmian konopi są:
- Auto Ak47 – Jest to holenderska odmiana, która łączy w sobie dużą wytrzymałość na warunki (a zatem odporność na błędy początkujących hodowców) oraz wysokie plony w oferowanych wersjach xxl tej genetyki. Jednocześnie czas od zasiania do zbiorów wynosi zaledwie 9 tygodni.
- Strong Berry – to odmiana dla koneserów mocnego suszu o wyszukanych właściwościach. Zapewnia poziom THC na poziomie aż 23%. Jest to odmiana wysokiej jakości, która wymaga pewnej wprawy, jednak w zamian oferuje najlepsze doznania.
- White Widow – to najbardziej wymagająca z wymienionych tu odmian. Jest ona jednak bardzo popularna ze względu na doskonałą jakość. Choć poziom THC jest nieco niższy niż w Strong Berry (około 20%), White Widow jest bardzo lubiana przez doświadczonych użytkowników.
Są to trzy popularniejsze odmiany marihuany występujące na rynku. Z czasem możesz szukać także innych, bardziej dopasowanych do Twoich preferencji. Najbardziej doświadczeni hodowcy krzyżują popularne odmiany, by uzyskać zupełnie nowe odmiany.
Fazy wzrostu roślin
Każda odmiana konopi rozwija się w podobny sposób. Wyróżnić można kilka podstawowych etapów wzrostu i rozwoju takich roślin:
- Kiełkowanie. Ziarenko pęka, wypuszczając pierwsze korzenie. W końcu przebija się przez ziemię i wypuszcza kilka pierwszych listków. Najczęściej faza ta trwa około dwóch tygodni.
- Sadzonki. Rośliny wchodzą w etap dynamicznego wzrostu. Rozwijają też swoje liście wiatrakowe. Najczęściej wyrasta ich kilka rzędów, nim konopia przejdzie w kolejną fazę.
- Faza wegetatywna. Jest to kluczowy etap rozwoju, w czasie którego roślina nabiera masy i objętości. To właśnie w tym czasie powinno się przeprowadzać treningi LST i HST. Jest to również najdłuższa faza rozwoju.
- Kwitnienie. W końcu pojawiają się pierwsze wonne kwiaty, których zapach wypełnia całe pomieszczenie. Roślina już nie wzrasta, natomiast cały jej wysiłek ukierunkowany jest na tworzenie kwiatów.
Każdy z wymienionych etapów wymaga zapewnienia innych warunków roślinom. Każdy z nich jest równie ważny i wpływa na jakość uzyskanego w końcu suszu.
O co musisz zadbać w czasie uprawy?
Dobry hodowca musi zadbać o warunki, w jakich dorastają rośliny. Każdy szczegół ma bowiem ogromne znaczenie dla uzyskanych na końcu kwiatów. Na co należy zwrócić uwagę w czasie prowadzenia uprawy?
- Temperatura, najczęściej utrzymywana w granicach między 24 a 28°C.
- Wilgotność na poziomie 50-70%. Najczęściej jest ona najwyższa w czasie kiełkowania, a z czasem powinna być stopniowo obniżana.
- Dostarczane światło. Istotne jest nie tylko natężenie i moc używanych lamp, ale także cykle włączania i wyłączania światła w hodowli. Jeśli nie masz w tym dużego doświadczenia, celuj w odmiany automatyczne. Natomiast odmiany sezonowe przeznaczone są dla bardziej doświadczonych hodowców.
- Nawadnianie, które w znaczący sposób różni się dla poszczególnych faz wzrostu oraz odmian konopi. W uprawach indoor zaleca się używanie automatycznych systemów nawadniania.
- Nawozy. Stosowanie odpowiednich dodatków do gleby gwarantuje szybszy wzrost i wyższą jakość uzyskiwanego suszu.
- Dwutlenek węgla, wytwarzany przez maty lub bimbrownie, jest ważnym elementem każdej uprawy.
- Wentylacja. Łatwo o niej zapomnieć, a tym samym doprowadzić do powstawania grzybów i innych chorób. O zapewnienie odpowiedniego ruchu powietrza warto zadbać jeszcze przed posianiem nasion.
Hodowca konopi musi pamiętać o wszystkich parametrach, jakie należy utrzymywać. Optymalny ich poziom może być inny w zależności od odmiany, co wymaga dokładnego zapoznania się ze wskazówkami producenta nasion.
Eksperymentuj i ucz się!
Twoja pierwsza uprawa nie wyszła idealnie? Nie załamuj się! Przy prowadzeniu hodowli doświadczenie pełnia bardzo ważną rolę. Każdy popełniony błąd traktuj jako cenną lekcję na przyszłość. Z czasem będziesz czuł się coraz pewniej. To odpowiedni czas na eksperymentowanie – nie zawsze musisz trzymać się reguł. Pamiętaj, że hodowanie konopi to przede wszystkim dobra zabawa i możliwość rozwoju swoich zainteresowań.